Çölyak Raporu Açıklaması

NutraHacker Çölyak raporu, Çölyak ile ilgili tek nükleotid polimorfizmlerini inceler. Çölyak 1/133 kişide bulunur. Fiziksel semptomları olan kişilerde 1/56 kişide Çölyak mevcuttur. Çölyak hastalarının yaklaşık %95'i bir tür HLA-DQ2 ifade eder ve geri kalanı çoğunlukla HLA-DQ8 pozitiftir. HLA-DQ2, Kafkasyalıların yaklaşık üçte biri tarafından taşınır, bu nedenle HLA-DQ2 veya -DQ8 Çölyak için gereklidir ancak yeterli değildir.

Bu rapor bir tanı testi değildir, ancak predispozan aleller olduğunda Çölyak pek olası olmadığından negatif prediktif değeri vardır. mevcut olmayan. Olumlu bir sonuç, Çölyak için bir miktar genetik yatkınlığı gösterir, ancak yine de genel olarak olası değildir. Tablo 1, Çölyak ile ilgili olarak HLA durumunu gösterir. En karmaşık genlerden biri olan HLA'nın kapsamlı bir analizi değildir. insan vücudu! Çoğu insan, DQ4 ve DQ7 için veriye sahip olmayacak çünkü bunlar sık ​​sık genotiplendirilmemiş gibi görünüyor, ancak bu varyantlar nadir.

NutraHacker Çölyak raporu, anti-gluten antikorlarına (Çölyak için bir işaretçi) sahip olduğu gözlemlenen HLA Haplotipinize sahip bireylerin yüzdesini gösterir.

Örnek bir Çölyak raporu görmek için burayı tıklayın

NutraHacker Store'da kendi kişiselleştirilmiş Çölyak Raporunuzu almak için ham dna verilerini yükleyin.